Żwyioły
|
Według starożytnych Greków świat materialny zbudowany był z czterech żywiołów: powietrza, ognia, wody i ziemi. Występujące w różnych proporcjach miały stanowić o złożoności i bogactwie świata materialnego. Dziś powiedzielibyśmy, że stanowiły o złożoności przyrody. Żywioł „POWIETRZE” to grupa projektów edukacyjnych, w których głównym motywem są procesy i zjawiska fizyczne zachodzące w atmosferze.
Pod względem treści projekty są bardzo zróżnicowane a wszystkie tematy łączą w interdyscyplinarne treści wiedzę z przyrody/geografii, chemii, biologii i matematyki. Uczeń ma szansę w atrakcyjnej formie, odmiennej od modelu tradycyjnego nauczania, poznać procesy i zjawiska fizyczne rządzące pogodą, klimatem a w konsekwencji naszym życiem i jego jakością. Uczestnik projektu nauczy się obserwować pogodę a przede wszystkim zachęcony zostanie do korzystania z informacji o pogodzie i stosowania wiedzy w praktyce. Intencją projektów jest aby uczeń rozumiał rolę pogody i klimatu w tworzeniu bogactwa przyrody i bioróżnorodności. Chcemy pokazać i uświadomić zagrożenia związane ze zjawiskami pogodowymi, z zanieczyszczeniem powietrza, a nawet z hałasem i nadmiernym oświetleniem.
Chcemy także aby uczeń odkrył jak czerpać korzyści z odnawialnych źródeł energii, z wiatru i słońca a także by zrozumiał potrzebę szanowania zasobów przyrody.
- Słońce – Ziemia – Atmosfera, czyli pogodowa maszyneria. Celem projektu jest poznanie wybranych procesów fizycznych przebiegających w atmosferze ziemskiej, które odpowiadają za cyrkulację mas powietrza, ich przemieszczanie się i wymianę zasobów ciepła i wilgoci.
- Ptasie loty i wędrówki. Celem projektu jest uświadomienie wpływu środowiska oraz pogody i klimatu na życie ptaków.
- Słońce i wiatr – odnawialne źródła energii. Celem projektu jest poznanie sposobów wykorzystania energii wiatru i Słońca.
- Obserwujemy pogodę. Celem projektu jest wykształcenie umiejętności obserwowania pogody, analizy zjawisk meteorologicznych i rozumienia ich skutków.
- Czy wiesz czym oddychasz? W tym projekcie uczeń pozna czynniki wpływające na zanieczyszczenie powietrza oraz skutki dla środowiska przyrodniczego i człowieka.
- Środowiskowi dywersanci – hałas, odór i nadmierne oświetlenie. W ramach projektu uczeń przekona się, że klimat akustyczny, odory i zanieczyszczenia świetlne wpływają na jakość naszego otoczenia i życia.
- Pogoda w naszym życiu. Jest to projekt o biometeorologii, w którym uczniowie dowiedzą się jak pogoda wpływa na ludzi i przyrodę.
- Zanieczyszczenia powietrza – liczy się tylko dawka? W tym projekcie mowa jest nie tylko o źródłach i przyczynach zanieczyszczenia powietrza ale i o sposobach zapobiegania i zmniejszania zanieczyszczeń atmosferycznych.
- Pory roku – klimat, bioróżnorodność i fenologia. Celem projektu jest poznanie cykliczności w życiu roślin i zwierząt, związanej z wpływem pogody i sezonowością warunków klimatycznych.
Opiekun żywiołu: dr hab. Krzysztof Migała
|
Aktualności

2013-06-28

2013-06-28
W dniu 20. 02. 2013 odbyło się kolejne podsumowanie projektu EKOLOGIA. Tym razem uczestnicy projektu zakończyli swoje ,,badania" dotyczące żywiołu POWIETRZE. Zaproszonym gościom przedstawili prezentację multimedialną, plakaty informacyjne dotyczące żywiołu i energetycznej przyszłości, jak również wyniki obserwacji i wnioski z wybranych doświadczeń. > Podsumowanie...

2013-06-28
W dniu 6 marca 2012 r. w naszej szkole odbyła się prezentacja rezultatów i efektów pracy grupy uczniów zaangażowanych w realizację projektu Ekologia- innowacyjny, interdyscyplinarny program nauczania przedmiotów matematyczno- przyrodniczych metodą projektu” finansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.
W I semestrze uczniowie...
Lista szkół pracujących przy danym żywiole