mapa strony kontakt zaloguj
2013-09-10

Zakończenie projektu "Ekolog"

Po dwóch latach zakończyliśmy pracę w projekcie „Ekolog” - innowacyjnym interdyscyplinarnym programie nauczania przedmiotów ścisłych metodą projektu edukacyjnego. 

Na początku kilka liczb:

- 60 uczniów uczestników,
- 7 nauczycieli,
- 400 godzin zajęć,
- 8 godzin zajęć prowadzonych przez pracowników Uniwersytetu Wrocławskiego,
- 10 wycieczek tematycznych,
- 11000 zł na sprzęt stanowiący wyposażenie naszej pracowni przyrodniczej,
- 12 uczniów biorących udział w tygodniowych obozach naukowych.

Liczby mówią wiele, ale nie da się w nich opisać efektów w postaci wzrostu wiedzy i umiejętności naszych uczniów w zakresie pracy zespołowej, prowadzenia obserwacji, doświadczeń, stawiania hipotez, wysnuwania wniosków i tworzenia prezentacji. Sami zainteresowani wymieniają wśród najciekawszych wspomnień z Projektu profesjonalne pobieranie próbek wody i gleby ze specjalistyczną firmą Ekoprojekt z Pszczyny,pomiary hałasu na osiedlu,  zwiad śmieciowy, zajęcia kulinarne i wycieczkę do sklepu ze zdrową żywnością, wreszcie debatę: „ Czy warto segregować śmieci?” Niezapomniane pozostały także wyjazdy nad Stawy Przemkowskie, na ścieżkę przyrodniczą Jarnołtów – Ratyń  oraz do Zakładu Uzdatniania Wody i na wysypisko śmieci.

Do największych sukcesów uczestników Ekologa należą czołowe miejsca w ogólnopolskich konkursach na prezentację multimedialną efektów projektu w roku 2011/2012 zajęliśmy trzecie, w 2012/2013 pierwsze miejsce. Pokazywaliśmy się również na forum szkoły – wspomnieć wypada chociażby choinkę z odpadów czy pokaz mody śmieciowej, brawurowe wykonanie „ekologicznego” Jeziora Łabędziego, a także prezentacje doświadczeń, podczas których można było się dowiedzieć, w jaki sposób jajko zmieści się w butelce i dlaczego oliwa na wierzch wypływa.

Wszystko co dobre kończy się niezwykle szybko. I nam okres pracy w projekcie minął błyskawicznie. I choć  nie będziemy już współpracować z partnerami projektu, to Ekolog pozostanie w naszej szkole. W drugiej połowie września rozpoczną się zajęcia koła interdyscyplinarnego Ekolog, podczas których realizowany będzie program projektu i to , co było w nim najlepsze – doświadczenia, badania, wycieczki , prezentacje i pewnie jeszcze więcej ciekawych działań. Na zajęcia zapraszają zainteresowanych uczniów klas  piątych i szóstych panie Barbara Rogala i Elżbieta Hoffmann – Guzik. 

Załączone zdjęcia